• בנדור שרותי אחסנה
  • בנדור שרותי אחסנה
  • בנדור שרותי אחסנה
  • בנדור שרותי אחסנה
  • בנדור שרותי אחסנה
  • בנדור שרותי אחסנה
  • בנדור שרותי אחסנה

שרותי אחסנה ופתרונות לוגיסטיים

ניהול מלאי בטחון והמלצה לרכש

כל ארגון המתפרנס ממכירת מוצרים זקוק למלאי, כמה מלאי ? שאלת מליון הדולר.
הארגון צריך מלאי התואם ככל האפשר את המכירה הבאה, אם יהיה לו פחות הרי שיפסיד מכירות, יהיה לו יותר, יממן מלאי... ועוד צרות של טריות ואופנה.

תארו לכם הוצאה של עיתון יומי שתהיה מדויקת לצריכה – חלומו הרטוב של המוציא לאור לא? העיתון של היום זה הדבר האחרון ..... שאפשר למכור מחר, ו....דגים ... כבר לא עוטפים בו.

בעסק קטן בו המוכר הוא המזמין, הוא מנהל את המלאי והמכירות, הוא המנהל והעובד גם יחד – לא צריך ניהול מתקדם, מה שיש זה מה שהוא עושה, הוא חי את המלאי והמכירות, הוא מחובר לשטח, סופג את המגמה והכיוון וזורם לשם, אם ייתפס בלי מלאי – זה לזמן קצר רק או שכלל לא היה תלוי בו, אם יישאר עם מלאי, זה בדרך כלל מעט ומחושב.

בארגון גדול, כזה שבו איש הרכש מנהל מספר לא מבוטל של מוצרים ... נדרשת שיטה טובה יותר לניהול נקודת ההזמנה, זקוקים להתראה ולתכנון העונה על הצרכים, זקוקים לשיטה וכלים טובים יותר.

פעם מפעלים יצרניים ניהלו מלאי מדף, היום הם מבקשים תחזית מכירה שנתית ומנהלים את קווי הייצור בהתאם, היום הם מתעסקים פחות ופחות באחסנה, הם לא יתפסו עם מלאי ללא דורש, לפחות החכמים בניהם.

שיטות הניהול ה"רזות" לא פסחו על ניהול המלאי, הדיאטה השפיעה בין היתר גם כאן, התאמת המלאי למכירות תרמה לא מעט להורדת העלויות ולהעלאת הרווחיות – להתייעלות.

כל תוחלת קיומו של "מלאי הביטחון" הוא לשמש כמענה וכהערכות לצריכה העתידית, בעצם לשמש כניסיון לחזות את הצריכה ולהיערך לה.

תוכנות ניהול
תוכנות הניהול לא ממש נתנו פתרון לנושא, רובם ככולם השאירו למשתמש לקבוע את רמת מלאי הביטחון ובנו דוחות הנשענים עליו.

ישנם עוד רעיונות שפותחו בניסיון לתת מענה לבעיה זו, אביא כדוגמה את ניהול מחסן הקונסיגנציה : הרעיון הוא שקובעים במחסן קונסיגנציה רמות מלאי של מינימום ומלאי מקסימום, קושרים אליו לקוח (יכול להיות פיקטיבי) ומפיקים דוחות להשלמת המלאי לאחר תנועות או פעם בזמן מוגדר, היו עוד רעיונות יצירתיים, אבל, גם הם לא ממש התמודדו עם קביעת מלאי ביטחון ונקודת ההזמנה.

באקסל, באופן פשוט למדי ניתן לחזות את המספר הבא – למשל מתוך קבוצת מספרים מוגדרת בסדר כרונולוגי, פשוט גוררים את הסמן (מבלי להתייחס כרגע לחישוב ברקע) ומקבלים תחזית מחושבת, ניתן בקלות יחסית להשתמש בתחזית זו כתחזית לצריכה, החישוב שנעשה מאחורי הקלעים ניתח את המגמה ובחישוב מהיר סימן את המספר הבא, ישנם פתרונות נוספים גם בתוך פונקציות האקסל, אבל טוב ככל שיהיה, האקסל הוא פתרון "מחוץ" למערכת המידע.

לתכנון הייצור למשל פותחה מערכת ה *MRP.
בתחילה ובמקור פותחה המערכת כ Material Requirements Planning – תכנון חומרי גלם הנותן מענה בייצור.בהמשך ולאחר מכן התפתחה התוכנית והפכה ל Manufacturing Resource Planning תכנון משאבי ייצור.

בתחילה פותחה ויושמה מערכת ה MRP כמערכת תמיכה בתכנון הייצור והרכש, יש חומרים, יש הזמנות, יש תאריכים – נשאר לבצע חישוב הלוקח את המשתנים הללו בחשבון ולהוציא פקודות עבודה ורכשים, בעיקרון ניתן להגדיר את ה MRP כך :

פרוצדורת חישובים שמטרתה לתזמן אספקת חומרים רציפה בהינתן תחזית ביקוש, תוך השגת מינימום הוצאות ניהול מלאי.
הפרוצדורה נותנת מענה לזמינות הפריט הנדרש במועד המבוקש ובכמות הנדרשת.

לרוב הארגונים, שיטה זו אינה מתאימה לניהול מלאי הביטחון, בכלל – לא זו הייתה כוונת המתכנן במערכת, רוב הארגונים ממלאים הזמנות, תעודות אספקה ומכירה אך לא כולם מקיימים תהליכים של דרישות, רכשים, ניהול פריטי בן וכו... וגם כך השיטה נשמעת סינית לרובם.
דרוש לנו כלי קר קל ומהיר לניתוח נתונים ולגיבוש המלצה.

ניהול מלאי בטחון
מלאי בטחון הוא כמות המלאי האמורה לספק את הדרישות בפרק הזמן הדרוש להצטיידות מבלי להפסיד יותר מידי מכירות ובמינימום סיכון לעודף מלאי, מלאי הביטחון מייצג כמות שאמורה לספק את צרכי המכירות לתקופה המספיקה להצטייד שוב.

שאלת מיליון הדולר אמרנו כבר?

למעשה תוכנות המידע לסוגיהן - מבקשות מהמשתמש מלאי בטחון, רק כך יחשבו עבורו המלצה לרכש, ב MRP כאמור יבקשו תחזית, אנו ננסה כאן לבנות כלי לפתרון מהיר ומדויק יותר.

מלאי הביטחון הוא מושג שמנהלי הארגונים או הרכש צריכים ולא אוהבים לקבוע, למה ? ככה ! זה קשה ודורש התאמות, כל הזמן, תחזוקת מלאי הביטחון בנתונים הקיימים לא פשוטה כלל לתחזוקה.

לאחרונה התבקשתי להתמודד עם הנושא:לארגון דרוש מלאי ביטחון, נדמה היה שהם מתמודדים עם חוסר במלאי יותר מידי פעמים, חוץ מההפסד במכירות נאלצים להתמודד עם ניהול יתרות ההזמנה, עם אספקות חוזרות ועוד ועוד

לאחר בחינת הנתונים והבעיות איתם נאלצו להתמודד, הצעתי לבחון ולהעדיף את "מלאי הביטחון הדינאמי", המושג דינאמי בא להגיד שבניגוד לסטאטי אותו אנו נדרשים כל פעם לעדכן – הדינאמי מחושב כל פעם מחדש ולוקח בחשבון את נתוני המכירות, הכל בהתאם לנתוני הרצת הדוח.

לצורך הרצת הדוח נחשב את ממוצע המכירות, בחירת התקופה לחישוב הממוצע דורשת התייחסות ונעשית בהתאם לאופי המוצר ולמגמה :
  • במוצר עונתי אין טעם לחשב תקופת טרום עונה
  • אם המגמה היא ירידה במכירות – אין טעם לחשב תקופה ארוכה משום שהממוצע יהיה באופן טבעי גבוה יותר מהמכירות האחרונות, במגמת עליה הנתונים יראו בדיוק את ההפך, תארו לכם סדרת מספרים יורדת, הממוצע שלה יהיה זהה לאותה סדרת מספרים שדווקא עולה.


לכן לתקופה הנבחרת יש משמעות.

כמו כן הארגון נדרש להגדיר לעצמו את ימי המלאי אותם הוא רוצה להחזיק, ימי מלאי הם מושג בניהול מלאי העונה לשאלה "לכמה ימים יספיק המלאי על פי המכירות" או "גלגול מלאי", או כמה חודשי מחזור מכירות יש בערך המלאי, ארגונים נוהגים להחזיק כ 120 ימים במוצרי ייבוא והרבה פחות מזה במוצרים מספקים מקומיים, את ימי המלאי ניתן להגדיר עבור פריט מסוים, עבור ספק או /ו עבור כלל המלאי.

במידה והמלאי אמין, ניתן כבר לקבוע כמה ימי מלאי יש לכם בפועל.חשבו את ממוצע המכירות ליום, חלקו את המלאי לממוצע – קבלתם ימי מלאי בפועל.(לחישוב הממוצע ניתן לפתח מודלים של הוצאת חריגים, אתייחס לזה בסוף.)

בכדי לחשב את מלאי הביטחון הדינאמי, תצטרכו לקבוע גם את זמן האספקה מהספק ולהתייחס אליו בחישוב, להלן נוסחת החישוב :

ממוצע המכירות היומי שחישבנו, כפול ימי המלאי שהגדרנו (רצוי להוסיף להם את ימי האספקה מהספק) וקבלתם את מלאי הביטחון הדרוש.למרות זאת, אין אנו יכולים להתעלם מהגורם האנושי, מהחוש השישי, מהאופנה והטריות, מהשטח ומנטיית השוק ומגמת המכירות, לכן תמיד חישוב זה בסיס יהיה ההמלצה שלכם לרכש.

את החישוב ניתן לפתח כמובן, אפשר למדוד חודשים מקבילים משנה קודמת ועוד... אבל ביסודו חישוב זה נותן תשובה טובה לנושא מלאי הביטחון ומשמש גם כתחזית לביקוש.


למהדרין : להלן רעיון הוצאת חריגים מחישוב ממוצע :ממוצע הוא מספר וירטואלי והוא מטעה במקצת, הוא נכון במספרים דומים אך הוא מטעה במגמות משתנות, לדוגמה סדרת המספרים הבאים :

35 120 135 420 191 222 270

הממוצע הוא 199, אם נציב אותו כמשתנה כשהמגמה היא לכיוון שמאל .... טעינו בגדול בחיזוי הביקוש, ואם המגמה ימינה ... יחסר לנו מלאי, כמובן שבשוק מגמתי אמליץ לקחת תקופות קצרות יותר לממוצע, להלן שיטה להוצאת חריגים:

נבדוק כל מספר בסדרה מול מכפלת הממוצע במשתנה שנקבע כרף עליון כמו 1.5 , אם המספר בסדרה גדול מהמכפלה – נשמיט אותו, נבדוק כל מספר ומספר מול המכפלה במשתנה שנקבע גם לרף התחתון, כאן לדוגמה לקחתי 0.5, אם המספר בסדרה קטן ממכפלת הממוצע ברף זה - נשמיט אותו, ממה שנותר מהמספרים נחשב שוב ממוצע – ויצא שקיזזנו את החריגים, ראו את הדוגמה למטה.

אפשר לשנות את המשתנים, השמרנים יציבו ברף העליון משתנה של פחות מאחד ובתחתון של 0.2 וכו...

להלן הדוגמה לאחר קיזוז חריגים:

קוזז 120 135 קוזז 191 222 קוזז

לפי משתנים של 1.2 ו 0.5 יקוזזו החריגים ויתקבל ממוצע חדש : 167.

שיטת קיזוז החריגים בצורה זו אינה היחידה הקיימת, היא בהחלט "מיישרת את השפיצים" וממתנת את התוצאה.

דוגמא לחישוב מלאי ביטחון :
ימי המלאי שנקבעו למוצר הינם 90 ימים.
זמן קבלת המוצרים מרגע ההזמנה הוא 30 יום.
המגמה במכירות היא בעליה, משום כך בחרנו להתייחס לשלושת החודשים האחרונים, הממוצע המחושב הינו 228 יח' לחודש = 30 יום, החלטנו לא לבצע קיזוז חריגים משום התקופה הקצרה.
עוד ידוע לנו כי המלאי הנוכחי בעת הבדיקה עמד על 395 יח' (דבר המעיד על 52 ימי מלאי)

להלן החישוב המוצע: ממוצע מכירות ליום X ימי מלאי = 228X120 = 912 יח
'912 מלאי ביטחון – 395 יח' במלאי = 517 המלצה להצטיידות ולהזמנת רכש.

מלאי הביטחון הדינאמי בשיטה זו יענה באופן טוב יותר לטיפול במשתנים רבים מאוד, בידיו של איש רכש מנוסה הדבר ישפר את יכולתו של הארגון להתמודד עם הביקושים.

בהצלחה
יהושוע (שעיה) כליף

להצעת מחיר מלאו את הפרטים הבאים:

ליצירת קשר יש למלא לפחות שם וטלפון.
שם (*)
יש למלא שם ומשפחה.
טלפון (*)
יש למלא מספר טלפון
מייל (*)
יש למלא כתובת מייל.
נושא הפנייה
Invalid Input
תוכן ההודעה
(*) שדות חובה

פרטי התקשרות

הרימון 3 אזור התעשייה, אבן יהודה
טלפון:  09-7680333 שלוחה 2
מייל: galit@tevet.org.il